Den maritima branschen spelar en avgörande roll för vårt samhälle och erbjuder en mängd spännande karriärvägar. I samband med arbetsmarknadsmässan Sjölog arrangerade Maritimt Forum en dag för studie- och yrkesvägledare för att ge en fördjupad inblick i de många möjligheter som den maritima näringen har att erbjuda. I planeringsgruppen för dagen ingick Svensk Sjöfart, Transportföretagen, Chalmers och Linnéuniversitetet.

En dag fylld av kunskap och inspiration

Carolina Kihlström, verksamhetschef på Maritimt Forum, inledde dagen med att betona den maritima näringens betydelse. Med tanke på att cirka 90 procent av alla varor transporteras sjövägen är det tydligt att branschen är central för både Sveriges och den globala ekonomin. Den maritima näringen omfattar dock mer än bara sjöfarten – här ingår även exempelvis fiske, hamnar, marinteknik, skeppsmäklare, utbildningsinstitutioner och myndigheter. Totalt omsätter näringen cirka 125 miljarder kronor per år och sysselsätter minst 40 000 personer i Sverige.

Inblick i olika yrkesroller

För att ge en konkret bild av arbetslivet inom den maritima sektorn fick deltagarna höra från både ombordanställda och landanställda. Angela Jenhed från Stena presenterade de olika yrkesrollerna inom branschen, medan Richard Selander från Furetank och Niklas Rosengren från Northern Offshore Services delade med sig av sina erfarenheter av att arbeta ombord. Deras insikter om yrkets utmaningar och fördelar var både inspirerande och värdefulla för deltagarna.

Vidare fick gästerna möta representanter från landbaserade tjänster inom branschen, däribland Fredrik Rauer och David Falk från Göteborgs Hamn samt Berit Blomqvist, vd för Sveriges Skeppsmäklare.

Praktisk upplevelse och framtid kompetensbehov

För att ge deltagarna en praktisk inblick i branschen fick de testa Chalmers avancerade fartygssimulatorer. I samband med besöket i simulatoranläggningen svarade Fredrik Olindersson från Chalmers och Magnus Hofvander från Linnéuniversitetet på frågor om sjöfartsutbildningarna.

Efter lunch och en rundvandring på arbetsmarknadsmässan Sjölog, där olika företag från branschen presenterade sina verksamheter, avslutades dagen med en presentation av Johan Hartler från Svensk Sjöfart om framtidens kompetensbehov inom den maritima sektorn.

Dagen avrundades med en sammanfattning och utdelning av informationsmaterial. Ett stort tack riktades till alla deltagare och talare som bidragit till en inspirerande och informativ dag.