Datum & tid: 10 mars kl.10.00-15.00
Plats: Stockholm. (Förmiddagen hålls på fartyget på Cinderella, Viking Line, och eftermiddagen innefattar fartygsbesök på Birka Gotland i Stockholm)
Anmälan: Anmäl krävs via länken nedan senast den 2 mars. Träffen har begränsat antal platser och först till kvarn gäller.
Välkommen till ett unikt studiebesök inom den maritima sektorn där du får möjlighet att utforska de spännande utbildningar och mångsidiga karriärvägar som finns både ombord och iland! Detta besök är utformat för att ge dig värdefulla insikter som kan hjälpa dig att inspirera och vägleda dina elever och studerande till en framtid inom den maritima sektorn. Träffen innefattar unika besök ombord fartygen Cinderella och Birka Gotland där vi får träffa och besöka olika avdelningar i fartygen.
Har du några frågor inför besöket? Var vänlig kontakta Maritimt Forum.
Program
9.30 Fika och registrering
10.00 Inledning och välkomna – En genomgång av den maritima näringens betydelse för Sverige och dess breda spektrum av karriärmöjligheter – Carolina Kihlström, verksamhetschef, Maritimt Forum
Introduktion till olika yrkesroller inom den maritima sektorn – Angela Jenhed, Stena
Möt ombordanställda och landanställda och lär om deras arbetsuppgifter, utbildningsvägar och livsstil
Möt studenter och lärare som berättar om sjöfartsutbildningar på universitet och gymnasiet (panelsamtal) – Karl Garme, KTH, Stina Hallberg, Transportföretagen
Sanningar om dagens maritima näring, framtidens sjöfart – Behov av framtida kompetens inom den maritima näringen – Johan Hartler, expert på kompetensförsörjningsfrågor, Svensk Sjöfart
12.00 Lunch och nätverkande – träffa branschen och studenter
12.45 Studiebesök ombord på fartyget Birka Gotland
Sammanfattning och avslutning samt utdelning av informationsmaterial
15.00 Slut

